Święto umarłych.

Chociaż „Zaduszki" wypadają właściwie dzisiaj w poniedziałek, tłumy Krakowian w sobotni dzień Wszystkich Swiętych i niedzielą płynęły nieprzerwaną falą do wrót cmentarnych, gdzie licznie skonsygnowana policya utrzymywała porządek.

 

Przez czas wojny nie wolno było grobów oświetlać, by nie ziarnować tłuszczów, a to ze względu na zbawienie państw centralnych, którym jednak w ten sposób robione oszczędności nawet na nieboszczykach niewiele pomogły.

 

W tym roku zato groby nasza rozbłysły tysiącami jarzących sial świateł. Zdobiono także mogiły wieńcami i drukowanemi odznakami, nabywanemi przy licznych stolikach, ustawionych wzdłuż głównej alei, gdzie kwestowano na cele dobryczynne.

 

Późnym wieczorem ruszyły tłumy ku miasta, obdzielając po drodze sowicie rzędy żebrzących dziadów lub posilając się smakołykami, nabywanymi przy licznych kramach.

 

Właściwe święto Zaduszek i uroczystości kościelne, z niem związano, będziemy święcić dzisiaj.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 04-11-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.