Wykolejenie się wagonów.

Tuż za Rozprzą w stronę Gorzkowic biegnący pociąg Nr. 1105 bis. cudem nie uległ strasznemu wypadkowi. Z przyczyny uszkodzenia resortu dwa wagony spadły z osi i po torze w środku pociągu wlokły s dwa kilometry, psując plant, jednocześnie rozsypując granaty z jednego wagonu—gdy w drugim była pyroksylina (pociąg wojskowy).

 

Wagony sprowadzono do Rozprzy i przeładowano; władze kolejowe miejscowe nie chciały wraz z robotnikami z pociskami mieć nic do czynienia, gdyż przedstawiało to pewne niebezpiczeństwo. Czyja wina tego wypadku nie skonstatowano. Czy czasem nie zła wola wywołania eksplozji pocisków. Pożądaniem byłoby wyjaśnienie i zwrócenie baczne uwagi ca ten wypadek.

 

Pruskie władze wypuszczały pociągi z amunicją —uprzednio wysyłając przed niemi parowóz pojedyńczy z czerwoną chorągiewką.

 

Kurjer Częstochowski, 11-10-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.