Gwałty Niemców w Szczytnie na Mazurach.

Szczytno. (PAT.) Polski bank komisowi w Poznaniu mający swoje filie w Ber linie I Gdańsku, zamierzał założyć filię w Szczytnie na Mazurach. W tym celu wysłał do Szczytna swoich funkcyonaryuszy Staskiego Sobolewskiego i zaopatrzył ich we wszelkie papiery i legitymacye, wymagane przez władzo pruskie. Landrat dowiedziawszy się o celu przybycia tych urzędników, oświadczył, że absolutnie nie pozwoli na założenie banku polskiego w Szczytnie, ponieważ za tern ukrywa się propaganda polska. Zauważył przy tern, że gdyby ci delegaci albo inni Polscy ośmielili się założyć instytucyę bankową polska, wówczas cała instytucya zostania rozbitą.

 

Pod pretekstem stwierdzenia tożsamości i zbadania papierów, aresztowano obu funkcyonaryuszy, przytrzymano ich trzy dni, zabrano wszystkie papiery i korespondencye handlowe, a pana Staskiego odstawiono do granicy pod eskortą żandarmeryi. P. Sobolewskiego wprawdzie wypuszczono, ale nakazano mu natychmiast wyjechać ze Szczytna.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 09-10-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.