Macocha — narzeczoną.

Jak ciekawe często kombinacye wytwarzała ubiegła wojna, tego próbkę dać może następujące zdarzenie. Pewien młody urzędnik zaręczył się w r. 1914 przed samą wojną z młodą, szczerze przezeń pokochaną dziewczyną. Wzięty w samym początku do wojska, pozostawił na czas wojny narzeczoną poci opieką swego ojca. Ranny ciężko pod Łuckiem, dostał się do rosyjskiej niewoli. W szpitalu odjęto mu nogę i długo bardzo nie przychodził do zdrowia.

Gdy wszelkie wieści od niego ustały i wszelkie starania ojca i narzeczonej nie dawały obojgu żadnej co do losu jego pewności, a w dodatku ktoś z kolegów zawiadomił, że padł on w boju, opłakawszy zmarłego ojciec, troskliwy o przyszłość narzeczonej syna, by ją nie pozostawiać bez opieki, zaproponował jej małżeństwo, na co młoda osoba się zgodziła. Nagle uważany za umarłego syn powraca i zastaje narzeczona jako swą macochę. Zeszłej jesieni umiera ojciec młodego urzędnika, a syn zwraca się z prośbą do rządu, by wbrew odnośnemu paragrafowi kodeksu mógł poślubić swą „macochę". I — „Numa wychodzi za Pompiliaszas, jak mówi bajka.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 11-09-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.