Nadużycia przy poborze.

Aresztowanie dwóch lekarzy, z których jeden popełnił samobójstwo.

W Węgrowie w ziemi Siedleckiej komisarz powiatowy Włodz. Karyłowski przed kilku dniami wykrył znaczne nadużycia, popełniane przy poborze — i zarządził aresztowano 16 poborowych, uwolnionych w ciągu ostatnich dni, tudzież dwóch lekarzy Dr. Karola Szamotę, lekarza szpitalnego (który już za czasów rosyjskich miał opinię uwalniającego od wojska, Dr. Stan. Wojciechowskiego, lekarza powiatowego, Promatowa Ilczuba, falczera, Łaśniewską, felczerkę i niejaką Bursztynową, pośredniczkę w transakcyach.

Wymienieni lekarze stoją pod zarzutem, że za uwolnienie poborowych pod pretekstem braków i wad fizycznych brali ile się dato 200-3000 marek.

 

Jeden z aresztowanych, lekarz powiatowy Dr. St. Wojciechowski, pozbawił się życia w więzieniu.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 09-08-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.