Jak to się czasy zmieniają. [satyra]

Przed laty.

Lokator. — Jaśnie wielmożny panie właścicielu. Straszna bieda u nas. Dziecko chore, syn, co zarabiał, w szpitalu, na ten ubiegły miesiąc możem dać tylko osiem złotych, a na ten co się kończy, nic.

Właściciel. — Czyście wy zwarjowali? Na dwa miesiące, zamiast dwudziestu rubli chcecie mi dać ośm złotych? A ty drapi-chruście, komornika znasz? On cię rozumu nauczy.

 

Obecnie.

Właściciel. - Czcigodny panie lokatorze. Na komorne zaległe od roku dałeś pan wczoraj 80 marek, czybyś pan nie mógł dołożyć choć jeszcze ze dwadzieścia?

Lokator. - Czyś pan zwarjowal? To panu na 1800 marek, osiemdziesiat zamało? A ty pijawko, urzęd do walki z lichwę. i spekulację znasz? On cię rozumu nauczy.

Mucha, 20-06-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.