Ogromne łupy wojenne w Stanisławowie.

70 dział, 48 karabinów maszynowych, mnóstwo amuniacyi, ogromny park kolejowy, znaczne zapasy żywności.

Lwów, 6 lipca. Korespondent „Gazety Wieczornej" podaje wywiad ze sferami wojskowymi, tyczący się łupów wojennych, jakie zdobyła armia polska w Stanisławowie.

Ogółem wzięliśmy, podają autentyczne informacye,

przeszło 70 dział, 40 karabinów maszynowych,

a prócz tego ośm ręcznych karabinów, maszynowych, wyrobu angielskiego, do którch obsługi potrzeba tytko jednego Żołnierza.

 

Karabinów zwyczajnych rozmaitych systemów wzięliśmy około 10 tysięcy sztuk. Do tego zabraliśmy

całe mnóstwo amunicyi,

a mianowicie, amunicyi artyleryjskiej kilkanaście wagonów, nabojów karabinowych parą wagonów. kompletne warsztaty techniczne automobilowe, urządzenie telefonu bezdrutowego, trzy kompletne elektrownie wojskowe, kolosalne zapasy gum części sadowych, wreszcie odzyskaliśmy zapakowane w trzystu skrzyniach, zrabowane przez Ukraińców

laboratoryum naukowe z Dublan.

 

Również park kolejowy dostał się w nasze ręce wprost imponujący, a mianowicie: parowozów około 50, wagonów do tysiąca, wreszcie cały wagon amerykańskich lin konopnych — przyczem zważyć: należy, że wartość jednej liny oceniają znawcy na conajmniej 3 tysiące koron. Ponadto dostało się nam parą wagonów mundurów, bielizny i butów wojskowych.

 

W zapasach żywności Ukraińcy pozostawili w Stanisławowie około 120 wagonów cukru, 2 wagony wina, na każdej zaś stacyi na linii stanisławowskiej po parą cystern nafty, wreszcie znaczne ilości w magazynie kolejowym: świec, zapałek, konserw kawowych, oraz około dwu wagonów mąki.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 08-07-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.