Kraków.

Wydane zostało ogłoszenie komendy armji jenerała Hallera. Ogłoszenie stwierdza, że żołnierze Hallera wcale nie brali udziału -w zamieszkach, lecz tylko wystąpili oddziałami, celem przywrócenia porządku, bo ilość policjantów okazało się niedostateczną. Zarzut zaś jakoby żołnierze Hallera uczestniczyć mieli w gwałtach i rabunkach, nazywa oszczerstwem.

 

Pisma krakowskie podają, że w czasie poniedziałkowych rewizji przeprowadzonych przez policję w asystencji wojska w dzielnicach na Grzegórzkach, Stradomiu, Wolnicy, Kaźmierzu i Podgórzu znaleziono znaczne ilości broni, amunicji, wiele magazynów paskarskich w nich tytoń, nici, środki spożywcze i t. p. Na Dębnikach, na strychu jednego z domów znaleziono trzy ornaty, pochodzące z kradzieży zapewne w Galicji Wschodniej.

 

Równocześnie z rewizjami władze przeprowadziły kontrolę papierów wojskowych. Aresztowano 500 osób, które kryły się przed wojskiem, albo też z wojska zbiegły. W liczbie tej było 450 żydów. Wszystkich przytrzymanych odstawiono do komendy uzupełniającej, Między aresztowanymi było dwuch niebezpiecznych opryszków, z których jeden za liczne zbrodnie poszukiwany był od trzech lat, drugi zaś przed niedawnym czasem skazany był na śmierć, lecz zdołał uciec.

 

Głos Polski, 21-06-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.