Podstępny napad Ukraińców w Peczeniżynie.

Do „Gazety Porannej" donosi jej koresp. wojsk.: W niedzielę przybył do komendy polskiej milicyj w Sopawie młody, nieznany człowiek, jako wysłannik z Peczeniżyna, z kartką, wyrażającą życzenie wysłania tam oficera i 20 karabinów. Por. Pawliszyn z 6 milicyantami i 2 szoferami wsiadł do automobilu i odjechał. Na 6 kilometrze za Sopowem zaczęto auto ostrzeliwać. Porucznik widząc Podstęp i przeważające sity, począł wycofywać auto z linii strzałów. Kiedy jednak pojazd ten uległ zepsuciu, milicyanci zeskoczyli do pobliskiego rowu i zaczęli się ostrzeliwać.

Równocześnie zauważono, że nieznajomy młodzieniec zbiegł. Por. Pawliszyn widząc, że otacza ich z górą 400 ludzi, poddał się. Jeńców zamknięto w magistracie peczeniżyńskim, skąd uwolniły ich we wtorek wojska rumuńskie.

 

W drodze powrotnej pod Kiejdańcami Ukraińcy zaatakowali Rumunów, zostali jednak przez nich rozbici i wzięci do niewoli.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 07-06-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.