Flotyla wiślana pod flagą amerykańską

zapewnia bezpieczeństwo ludności polskiej w Prusiech i Gdańsku.

(Telegram „Ilustrowanego Kuryera Codziennnego”).

Wiedeń, 3 czerwca.

Biuro czesko-słowackie w telegramie z Torunia podaje jak następuje:

Dla ochrony Wisły utworzenia flotylę uzbrojonych parowców wiślanych pod naczelną komendą oficerów amerykańskich.

 

Cały ruch osobowy i towarowy na Wiśle wstrzymano. Robotnicy towarzystwa przewozowego „Wisła” (w Gdańsku) rozpoczęli strajk.

 

Powyższe ochronne zarządzenie władz koalicyjnych w dolnym biegu Wisły, a w szczególności w Gdańsku, zmierza niewątpliwie do zabezpieczenia ludności polskiej i pozostaje w związku z awanturniczą polityką Berlina, który między innemi wywołał także demonstracyjnie strajk robotników perłowych w Gdańsku dla uniemożliwienia transportów polskich, a równomiernie młotuje teror wobec ludności polskiej. Świeżo zawieszono w Gdańsku tamtejszą „Gazetę Gdańską'. Zarządzenie władz koalicyjnych powitać należy jako dowód szczerej i rozumnej przyjni.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 05-06-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.