Katastrofa w kopalni.

Na Nowym Szybie w Orłowej Łazach, wydarzyła się onegdaj straszna katastrofa. Mianowicie wskutek eksplozyi materyału wybuchowego zawalił się szyb odcinając od świata górników, którzy w nim pracowali. Dotąd wydobyto 17. zwłok. Brak wiadomości o 55 górnikach, wśród których był także pewien inżynier. Kierownictwo kopalni rozpoczęło natychmiast akcyę ratunkową Wydobyto 33 górników zaczadzonych gazami odwieziono ich do szpitala. Zwykle pracowało w tym szybie około 630 górników. Wedle dalszych wiadomości stwierdzono, że zginęło 31 górników, a 90 zostało zatrutych gazami i ciężko rannych. Prócz tego 100 górników znajduje się jeszcze w szybie.

 

Akcya ratunkowa trwa dalej i mimo największych wysiłków, wątpliwą jest jednak rzeczą, czy ekspedycya ratunkowa zdoła dotrzeć do owych stu górników przebywających na trzecim bory wacie kopalni. Przyczynę strasznej katastrofy przypisują niedbalstwu urzędu górniczego w Mor. Ostrawie.

 

Chwila: dziennik dla spraw politycznych, społecznych i kulturalnych, 22-05-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.