Lipiny pod Bytomiem. (Smutne zajścia).

Freie Vereinigung zum Schutze Oberschlesiens” urządziła tu dziś (14. maja) pochód demonstracyjny przez tutejsze ulice. Oprócz niemieckich napisów, na tablicach, były także i polskie napisy, co tutejszą ludność bardzo rozgoryczyło. Na ulicy Bytomskiej poodbierano niektóre tablice polskie. Gdy na ulicy Królewicza znów chciano polskie tablice odebrać, wkroczył policyant Klauber przeciw temu, za co go ktoś uderzył w twarz. Na to wyciąga on rewolwer i strzela do ludności. Rzucają się wtedy na niego niektóre osoby, a on w ucieczkę, i strzelał na tych, co go ścigali.

Ciężko ranione zostały dwie osoby a jedna lekko. Klaubera dogoniono, i tak go zbito, że został na miejscu. — Jak się dowiadujemy, przestrzegał komisarz policyjny pan Lis wszystkich policyantów, aby w tym pochodzie udziału nie brali. gdyż to ludzi, już i tak rozdrażnionych, jeszcze bardziej może drażnić. Usłuchali tej przestrogi wszyscy, oprócz p. Klaubera, który nie usłuchał roztropnej przestrogi i za to trafiła go smutna niespodzianka. tak. że może kilka tygodni w szpitalu odpokutuje.

O. T.

 

Dziennik Śląski, 17-05-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.