Król. Huta (Niepotrzebne dąsanie)

Na moje doniesienie i ogłoszenie w gazetach polskich, o urządzeniu biura „Freie Vereiningung zum Schutze Oberschlesiens« w mieszkaniu górnika Warwasa w Król. Hucie (przy Kaiserstrasse 16), ogłosił kierownik okręgowy chrześciańskiego związku górników radca gospodarczy Eudenbach oświadczenie w »Oberschl. Zeitutrga, które wyświetla różnę sprawy, ale nie to, o czem pisałem. Nie mówi nic o tem, czy owe biuro za jego porozumieniem z »Freie Vereinigung« zostało założone, i czy on na to się godzi, że tam będzie udzielana obrona prawna przez związki chrześciajańskie.

Sam fakt, że oba te biura znajdują się w jednem omieszkaniu, dowodzi ram o jakiejś tam spólnocie. Wątpię bardzo, czyby się radca Eudenbach zgodził na spójne biuro z jakimś mu niepokrewnem towarzystwem polskiem lub związkiem niemającym żadnej spoiności z nim. Polscy członkowie tych zwiazków zapewne nadal na ta-kie wybiegi nie pozwolą — tak mówiło mi o tem wielu z nich.

 

Dziennik Śląski, 24-04-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.