Z Lipnika (kolo Białej).

Anormalne stosunki, które panowały tutaj w czasach austryjackich, dotąd nie uległy zmianie. Język niemiecki jest nadal urzędowym w gminie; w urzędzie gminnym „zdobią" ściany w dalszym ciągu portrety Habsburgów. Kiedy z okazyi zwołania Walnego Sejmu urządzono nabożeństwo — nauczycielka szkoły niemieckiej zachowała się wobec dziatwy w kościele demonstracyjnie, nie powstawszy z miejsca w czasie śpiewania „Boże coś Polska". Cóż na to władze szkolne?

 

Oburzenie polskiej ludności zwiększa ponadto akcya germanizacyjna, kitą prowadzi w szkole niemieckiej kierownik tejże. Pan ten przemawia do dzieci polskich po niemiecku i żąda od nich, ażeby równocześnie posługiwali się tą mową. Zmarł tu niedawno kierownik polskiej szkoły ś. p. Sł. Klimek. Wybór jego następcy powinien być szczególnie rozważny.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 15-03-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.