Tajemnicza musztra.

Był ciemny, bezgwiezdny wieczór i okolice parku dra Jordana tonęły w pustce i milczeniu, a bezlistne drzewa szumiały cichutko i tajemniczo, kołysane ciepłym, przedwiosennym wiatrem.

 

Przechodzący aleją kapitan X. dojrzał nagle w ciemności w chwiejnym blasku latarni ziemna masa skautów, wykonujące sprawnie i gładko ćwiczenia wojskowe. A gdy wytężył słuch, dobiegły go słowa komendy, rzucane w języku mu nieznanym, tajemniczym, jak cała scenerya tej musztry, odbywanej w ciemnościach zamiejskiego pustkowia, w późny zimowy wieczór.

 

Zaintrygowany, postanowił zbadali mysteryum, odgrywające się przed jego oczami i, zbliżywszy się do tajemniczego wojska, ujrzał zwarte szeregi uczniów gimnazyalnych w strojach skautów.

 

Jeden z nich zapytany przez kapitana X. w jakim języku słyszał przed chwilę komendę, zawahał się, ale zmieszany surowem spojrzeniem kapitana, odpowiedział:

 

- Po hebrajsku...

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 13-03-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.