Zabrze. (Strejk bolszewicki. —Starcie z wojskiem.)

W poniedziałek 10. marca Po południu około godz. 4 strejkujaca grupa ludzi z kopalni »Konkordya« przybyła do huty »Donnersmark«. gdzie chodziła od oddziału do oddziału, aby hutników do strejku nakłonić. Jednakże hutnicy byli madrzejsi i nie pozwolili się wciągnąć do bezmyślnego i bezcelowego strejku. Wtedy owa grupa ludzi wyszła na ulicę, urzadzając demonstracyę. Zetknęła się przytem z wojskiem, które również bezmyślnie zaczepiła podobno. Wojsko dało ognia, i jeden z demonstrantów został zabity a pięciu ciężko rannych. Wtedy dopiero demonstranci rozbiegli sie na wszystkie strony. — I potrzeba tego było? Robotnicy wszyscy powinni pamiętać, że się głową muru nie przebija! Kto ludzi naszych podburza do rozbijania muru glon ten jest zbrodniarzem. Lud nasz winien koniecznie słuchać twoich przywódców a najlepiej na tem wyjdzie.

Zab.

 

Dziennik Śląski, 13-03-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.