Wybuch kotła.

Przy ulicy Przyokopowej 19-21 nastąpił wybuch kotła w fabryce syropu buraczanego, gdzie jednocześnie z tego syropu pędzono spirytus. Siłą wybuchu rozwalone zostały dwie ściany do mieszkania stróża Kryżanowskiego i do bronzownika Stelmarskiego. Poranione zostały ciężko trzy osoby: majster fabryki 17-letni Hersz Borensztejn i pomocnik jego 15-letni Nusym Fajner oraz przebywający w mieszkaniu stróża chłopiec od windy 14-letni Józef Zdrojewski. Stan dwóch ostatnich beznadziejny. Właściciela fabryki Janusza Mandelmana oraz współwłaścicielkę aresztowano, zaś drugi wspólnik Peretz Borenstein – uciekł.

 

Gazeta Warszawska, 11-02-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.