Katastrofa kolejowa

W Krotoszynie w Wielkopolsce ofiarą katastrofy kolejowej stała się delegacja władz kolejowych z Warszawy. która jechała do Poznania na konferencję w zasadniczych sprawach kolejowych. Delegacja jechała w osobnym wagonie sypialnym i zatrzymała się na kilkugodzinny postój w Krotoszynie. Wszyscy członkowie delegacji spali w wagonie, gdy na manewrujący parowóz wpadł pociąg pośpieszny, a parowóz rzucony został na wagon delegacji i zdruzgotał przednią jego część.

 

Spiący w pierwszym przedziale wagonu zostali formalnie zmiażdżeni, pozatem kilku członków delegacji, znajdujący się w drugiej części wagonu odnieśli ogólne obrażenia.

 

Śmierć na miejscu ponieśli: inżynier Jan Gryżewski, pomocnik prezesa warszawskiej dyrekcji kolejowej i inżynier Roman Dąbrowski, dyrektor wydziału ruchu dyrekcji warszawskiej.

 

Pozatem zginął na miejscu jeden konduktor, który w czasie zderzenia znajdował się na pomoście wagonu. Oberwało mu głowę, która została rzucona na dach wagonu.

 

Poszwankowaniom ulegli: dyrektor wydziału dochodów p. Wolski, który ma podobno złamani, rękę i obojczyk, stan jednak groźny; dyrektor wydziału dochodów p. Kornarnicki—ogólne potłuczenie; dyrektor wydziału handlowego p. Miehalski—potluczony lekko.

 

Ciała zabitych jak również i poszwankowanych umieszczono na razie w Krotoszynie.

 

Gazeta Warszawska, 08-02-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.