Ciężenie Gdańska ku Polsce.

Wiedeń, 10. I. (Wit.) Biuro prasowe warszawskiego ministerstwa spraw zagranicznich donosi: Dowiadujemy się z Gdańska co następuje: Polacy na Pomorzu stwierdzaja ze słuszna durną, że ocalili dla ojczyzny wybrzeże morskie i poczytują sobie za posłannictwo wzbudzić w narodzie miłość do jego morza historycznego. Kolonje niemieckie w pewnych flader ważnych okręgach pogodziły się z myślą wcielenia swego do Polski. Kupcy niemieccy w Gdańsku wchodzę w oficjalne porozumenie z przedstawicielstwami polskimi (Bada Ludowa) i oświadczaja, że dla wielkości i rozwoju Gdańska jest rzeczą nieodzownie konieczną związek Gdańska z państwem polskiem.

Przyszlość portu gdańskiego zależy wedle nich wyłączne od bezwzględnej łączności z całym krajem Powiśla. Ideę sztucznego portu poza Gdańskiem przyjęto z konsternacja. Fakt, że liczą się z tem, że konferencja pokojowa zgodzi się na odlaczenie Gdańska, wyraża się w ewakuacii magazynów wojskowych, które znajdowały się w Gdańsku.Kurjer Poznański, 14-01-1919

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.