Ś. p. Ignacy Bendetson.

Dn. 1 stycznia r. b. zmarł w wieka lat 60-u znany i ceniony działacz społeczny, ś. p. Ignacy Bendetsom. Gorący patriota i prawy obywatel, człowiek wielkiej zacności i nieposzlakowanego charakteru, należał do tych nielicznych, o których nawet za życia mówią dobrze.

 

Z zawodu inżynier-chemik, ś. p. Ignacy Bendeison, jako wybitny specjalista, przez, szereg lat piastował odpowiedzialne stanowiska: w fabrykach przędzalniczych polskich i włoskich; pracując na tern palu także teoretycznie, ogłosił wiele cennych przyczynków z dziedziny farbiarstwa w „Chemiku Polskim”.

Praca zawodowa nie pochłonęła wszystkich sił zmarłego od czasu przeniesienia się z Łódzi do Warszawy w r. 1901, ś. p. Ignacy Bendetson Poświecił się już całkowicie, z młodzieńczym entuzjazmem i wytrwałą gorliwością —pracy społecznej. I tu również ujawniły się w pełni jego zdolności organizacyjne, energja i pracowiitość. A niezwykła żywotność i zdumiewająca wszechstronność zainteresowań pozwalały mu przerzucać się z łatwością od pracy korporacyjnej do działalności oświatowej, od roztrząsań fachowych na lamach pisma chemicznego do różnorodnych posług publicznych.

Zapisał się ‚tedy niv pamięci, jako wytrawny bibliotekarz, uprzejmy gospodarz i zasłużony wiceprezes Stowarzyszenia Techników. Pełnił obowiązki sekretarza Rady Opiekuńczej szkoły Staszica, krzatając się koło budowy własnego jej gmachu. Od pierwszej chwili stał na posierunku w Tow. Biblioteki Publicznej, gdzie zajmował urząd skarbnika. Pracował w komisyi rewizyjnej Tow. Kursów Naukowych. Wreszcie w latach ostatnich, pojmując doskonale zadania oświatowe społeczeństwa polskiego, oddał resztę swego czasu i wysiłków Polskiej Macierzy Szkolnej, biorąc żywy udział w organizowaniu pierwsze wystawy szkolnej w r. 1917 i roztaczając opiekę nad funduszami Towarzystwa.

Ś. p. Ignacy Bendetson był człowiekiem wszechstronnie wykształconymi. o umyśle jasnym i przejrzystym. W życiu prywatnnem cechowała go uczynność i tajność w szafowaniu na cele publiczne; miał wrodzone poczucie taktu, a resztę dyktowało mu ukochanie obowiązków obywatelskich, których sztandar niósł zawsze wysoko.

 

Świat: pismo tygodniowe ilustrowane, 01-01-1919

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.