Zajście w Inowrocławiu

Tymczasem w Inowrocławiu wybuchnęły rozruchy z powodu sypania szańców i wystąpień zbrojnych oddziałów niemieckich. Ludność polska chciała natychmiast opanować miasto i uderzyć na koszary.

 

Na prośbę przedstawiciela władzy wojskowej delegaci z Poznania podjęli sprawę uspokojenia miasta.

 

Uchwalono cofnięcie wojska do koszar, prócz tego postawiono kilku Żołnierzy na warcie przed Radą Ludową.

 

Na tem rozruchy się zakończyły, w mieście zapanował narazie spokój.

 

Układ rozejmowy z wypowiedzeniem 48-godzinnem obowiązuje nadal.

 

Podniecenie w mieście trwało w dalszym ciągu. Panuje powszechna opinja nietylko wśród Polaków, ale i Niemców i żydów, że tylko zupełne opróżnienie miasta z wojska niemieckiego przywróci trwały i zupełny spokój.

 

O ile dotąd zdołano stwierdzić, ofiarą rozruchów padły 3 osoby — w tem 2 Polaków i 1 Niemiec. Rannych jest 8 osób.

 

Gazeta Warszawska, 07-01-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.