Dom sierot po robotnikach,

założony w r. 1883 przez Leona Lenwala istnieje dotąd, utrzymując się z procentów od fundacji, tudzież z ofiar, prawda, bardzo skąpych. Działalność domu sierot jest oczywiście niesłychanie cenna i dziwić się wypada, że tak pięknej instytucji nie popierają ani pp. fabrykanci — koledzy fundatora; ani szlachetne arystokraty, ani żadne instytucje, nie mówiąc oczywiście o zarządzie m. st. Warszawy, który nie jest zdolny do racjonalnej akcji, polegającej w tym razie na zapełnieniu wszystkich 60 miejsc zakładu sierotami. Obecnie miejsc zajętych jest 45, bo na tyle jest tylko utrzymania. Na 15 wychowanków jest miejsce, muszą się znaleźć pieniądze. Zarząd domu sierot jest od tego, by a te pieniądze kołatać. Zarząd miasta jest zaś od tego, by tych pieniędzy dostarczyć.

 

Gospodarka domu sierot jest dzielna i gospodarczo i nawet kulturalnie. Dzieci mają tam szkółkę, wychowawcy dość wczuwają się w charakter i zdolności malców, jednego puszczono na drogę sztuki—poszedł do organisty w Filharmonji. Nazywa się Mikuta i może wyrosnąć zeń narodowa stawa.

 

Pożytecznej instytucji życzymy dużych funduszów.

 

Nowa Gazeta, 05-12-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.