Ś. p. dr. Leopold Tabaczyński.

Zmarły dnia 13 października ś. p. dr. Leopold Tabaczyński, syn Jana i Tekli z Rudnickich, urodził się na Kujawach, w Radczu Wielkim, d. 16 listopada 1840 r. Wykształcenie średnic pobierał w Chełmie i Trzemesznie, uniwersyteckie zaś w Berlinie, W r. 1863 przerwał studja i wstąpiwszy do partji Taczanowskiego, uczestniczył w potyczkach pod Kołem, Pyzdrami i Ignacewem w walce o niepodległość naszej ojczyzny. Po ukończeniu studjów i uzyskaniu stopnia lekarskiego, uczęszczał na kliniką w Wiedniu, Paryżu i Londynie, kształcąc się w umiłowanym szczerze zawodzie. W Warszawie przez lat parę zajmował posadę prosektora anatomji patologicznej w ówczesnej szkole głównej. W r. 1870 odebrał z dzierżawy rodzinny majątek Racięcin i poświęcił się tak pracy na roli jak również praktyce lekarskiej, gdzie wkrótce zasłynął jako znakomity djagnosta i chirurg; ważną też zasługą ś. p. Tabaczyńskiego było, że zdołał w krótkim czasie rozbudzić wśród włościan wiarę w pomoc lekarską.

W r. 1877 zawarł związki małżeńskie z Władysławą Znanicką z Ks. Poznańskiego i odtąd gościnny dom w Racięcinie a potem w nabytym w Piotrkowie Kujawskim jednoczył liczne grono bliższej i dalszej rodziny i sąsiedztw, tak z okolicy, jak graniczącego Księstwa. Po długich latach usilnej i owocnej pracy, oddawszy majątki dzieciom, przeniósł się do Warszawy, a zaniechawszy praktyki lekarskiej, jako człowiek wysoko wykształcony szczerze interesował się wszelkiemi kwestjami społecznemi a gdy jutrzenka wolności zabłysła serdecznie w rozmowach z młodszem pokoleniem cieszył się nadzieją połączenia i odrodzenia ukochanej Ojczyzny. Zostawiając specjalnemu pióru ocenę lekarskiej i naukowej działalności, ś. p. dr. Tabaczyńskiego, te kilka słów wspomnienia poświęcam jako człowiekowi wielkiego serca i prawemu obywatelowi kraju. Cześć jego pamięci!

 

Świat: pismo tygodniowe ilustrowane, 26-10-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.