Uwolnienie małoletnich więźniów politycznych z Monteluppich.

Uwolnienie kapitana Sokołowskiego.

(s) W swoim czasie (sierpień b. r.) doniósł jedynie nasz dziennik o sensacyjnem masowem aresztowaniu młodzieży gimnazyalnej w Krakowie, Wieliczce i Bienanowie.

 

Powodem aresztowania był rzekomy „spisek” 16-letnich chłopców (!!) przeciw mocarstwom „centralnym".

 

Aresztowanie „spiskowców" poprzedzone było rewizyami, które jaskrawe światło rzucały na postępowanie władz wobec społeczeństwa, co hekatombę złożyło, dając w szeregach armii austryackiej i Legionach najlepszych swych synów.

 

Tak to za czteroletni przelew krwi polskiej, z pogwałceniem niejednokrotnie niezależnej myśli polskiej, wbrew najistotniejszym interesom Polski, jako całości państwowej wymierzono społeczeństwu, tu w prastarej stolicy polskiej bolesny policzek!

* * *

Dyrekcya policyi komunikuje: Aresztowani w swoim czasie na zarządzenie miejscowej władzy wojskowej studenci ginmazyalni z Krakowa, Bierzanowa i Wieliczki za należenie do tajnej polskiej organizacyi wojskowej (P. O. W.) zostali w tych dniach wypuszczeni na wolność.

 

Dowiadujemy się również, że wypuszczony został na wolność kapitan Sokołowski, który aresztowany był w Krakowie na skutek zarządzenia sądu w Morawskiej Ostrawie.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 17-10-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.