Znowu malwersacye w komisyach zasiłkowych.

Jeszcze nie przebrzmiały echa krociowej malwersacyj popełnionej w zeszłym roku w koinisyach zasiłkowych namiestnictwa — kiedy znowu przychodzi zanotować świeży fakt oszustwa, dokonanego w jednej z komisyi zasiłkowych przy c. k. Starostwie w Krakowie.

W związku z nowo dokonanem oszustwem aresztowano 2 pisarzy komisyi zasiłkowej, Adama Lisa i Jana Kozłowskiego, którzy sfałszowali dokument celem pobierania zasilku wojskowego na nazwisko Stefana Oświęcimskiego, gospodarza z pod Krakowa, którego syn skity przy wojsku i za którego Oświęcimski pobierał zasiłek na 9 osób.

 

Wybrali oni z kasy zasiłkowej na podstawie sfałszowanego dokumentu przeszło 5000 kor.

 

W oszukańczej tej sztuczce pomocną mu była niejaka Helena Mazurkiewicz, która podejmowała z kasy zasiłek i do tego celu przeliczała się w strój wieśniaczki, posiadającej fałszywą legitymacyę, wystawioną na nazwisko Oświęcimskiego.

 

Aresztowani: Lis i Kozłowski podejrzani są nadto o szereg innych kradzieży i oszustw. Lis jest znanym na bruku krakowskim osobnikom.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 19-09-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.