Ś. p. dr. Zygmunt Dziembowski,

znany adwokat, zakończył życie w Poznaniu dnia 20-go b. m, w 60-tym roku życia. Zmarły odgrywał przez z górą lat dwadzieścia głośną rolę w naszem życiu publicznem. W szczególności; był posłem przez lat 23, i to od roku 1889 do 1903 do Parlamentu Rzeszy (z okręgu jarocińsko - pleszewsko - wrzesińskiego), od roku 1903 do 1908, do Izby poselskiej. Sejmu pruskiego (z okręgu nowotomysko - grodzisko kościańsko-śmigielskiego) i ostatecznie od 1908 do 1912 r. znowu do Parlamentu (z okręgu inowrocławsko - mogileńsko - strzelińskiego).

Z działalności parlamentarnej śp. Dziembowskiego przypomnieć należy nader liczne jego przemówienia imieniem Koła Polskiego w roku 1904, w czasie obrad w sejmowej Izbie poselskiej nad osławioną nowelą osadniczą doi ustawy kolonizacyjnej. Zmarły z wybuchem wojny wstąpił jako ochotnik do wojska, skąd po zajęciu Królestwa wyznaczono go do cesarsko - niemieckiej administracyi cywilnej w Warszawie, na którem to stanowisku pozostawał niemal aż do ostatnich dni swego żywota. R. i, p.

Praca: tygodnik polityczny i literacki, ilustrowany, 28-07-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.