Spekulacja chinina.

Pomysłowi i nigdy nienasyceni nasi spekulanci rzucili się obecnie na preparat siarczanu chininy jeden z najniezbędniejszych w farmakopei współczesnej. Będące na wyczerpaniu w Warszawie zapasy chininy ułatwi im tę zbrodniczą spekulację, która zdążyła już podnieść cenę z 30 rubli na 2000 marek za kilogram. Obecnie różne ciemne indywidua wykupują w aptekach małych miasteczek i ilości detaliczne, żądając np. 100 proszków ww. opłatkach. Podniosła się również i cena detaliczna z 3 kop. na 1 markę za dozę 0.5 gramową.

 

Miarodajne czynniki winny jaknajprędzej wystąpić przeciw tej zbrodniczej spekulacji stawiającej ogół mieszkańców w bezsilnem położeniu wobec coraz częstszych chorób na tle febrycznym i malarycznym. Choroby te bez użycia chininy mają. Jak wiadomo. przebieg niezwykle ciężki w większości wypadków śmiertelny.

 

Nowa Gazeta, 13-07-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.