Bytom. (Szkoła bezwyznaniowa).

Na porządek obrad przyszłego posiedzenia rady miejskiej wstawiono punkt: »Przejęcie liceum Schwarzenberga na etat miasta«. Wiadomość ta, że liceum Schwarzenberga ma być w przyszłości utrzymywana przez miasto z podatków wszystkich obywateli oburzy nietylko polskich lecz i niemieckich katolików, a nawet wierzącym ewangelikom sprawa ta nie może być obojętną. Cóż to bowiem jest za szkoła to liceum Schwarzenberga? Szkoła to bezwyznaniowa dla dziewcząt. Jest to szkoła prywatna, której właściciel na niej zarabiał, a obecnie, widocznie pod pokrywką ogólnej zgody partyjnej, »Burgfrieden«, chcieliby wrogowie Kościoła tę bezwyznaniową szkołę oddać miastu, aby miasto ją utrzymywało.

Być może, że obecnego właściciela względnie właścicielkę skłaniają różne powody do pozbycia się szkoły, może już dosyć na niej zarobił. Dla czego miasto by miało tę szkołę przejąć na własny rachunek, jest niezrozumiałem. Dlaczegóż nie miał by jej objąć jakiś przedsiębiorca z kół liberałów?

Do szkoły tej uczęszcza około 500 uczennic, z których jest przeszło tuzin córek katolickich rodziców niemieckich. Przeciwko przejęciu szkoły bezwyznaniowej na rachunek miasta musimy jak najenergiczniej zaprotestować. Oznaczało by to bowiem początek wychowywania bezwyznaniowego całych pokoleń, a ponieważ tu chodzi o szkołę żeńską, byłoby to wychowywaniem bezwyznaniowem przyszłych matek. Większość ludności bytomskiej jest katolicka. Jeśli liberałowie dla swoich dzieci chcą mieć szkołę bezwyznaniową, niechajże ją sami utrzymują, i niech nie żądają aby większość katolicka płaciła podatki na jej utrzymanie.

Dziennik Śląski, 19-05-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.