Pożar zamku w Warszawie.

W skrzydle zamku królewskiego w Warszawie, mieszczącem ongi bibliotekę, przylegającem do najstarożytniejszej w tem miejscu baszty Dworzańskiej, wyniki w d. 14 b. ni. groźny pożar. Ogień powstał na dachu To teł przy silnym wietrze objął wkrótce cały jego obszerny płat, pokrywający kilka okien najbliższych do lokalu kancelarii Gabinetu Cywilnego Rady Regenczjnej, a bezpośrednio do skarbca.

 

Płomienie, podsycane wiatrem, szerzyły się z szaloną szybkością, sięgając okien apartamentów Rady Regencyjnej na pierwszem piętrze, zwłaszcza komnat ks. arcybiskupa Kakowskiego, mianowicie gabinetu, sąsiadującego z kaplicą, gdzie spaliły się ramy okienne oraz sali Canaletta czyli tak zwanej „Prospektowej".

 

Na ratunek wezwano wszystkie oddziały straty ogniowej z sikawkami parowemi i drabinami. Czynne byty one od strony tarasów zamkowych, z głównego dziedzińca od wieży „Władysławowskiej" i z placyku przed pałacem „pod Blachą". Pożar opanowano i ugaszono.

 

Ziemia Lubelska, 18-05-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.