Świdnica. (Patryotyzm tow. strzelniczego)

Z obozu jeńców zbiegło swego czasu kilkunastu oficerów angielskich. Gazety niemieckie wszczęły z tego powodu alarm i nie uspokoiły się, rychlej, póki nieujęto zbiegów. Później powstała nowa wrzawa w gazetach z tego powodu, że niektóre damy świdnickie starały się zawrzeć przyjaźń z jeńcami angielskimi. Gdy plotki na temat ten ucichły, wyłoniła się nowa sprawa, która patryotom wiele krwi napsuła. Oto patryotyczne towarzystwo strzelców wydzierżawiło jeńcom, oficerom angielskim część strzelnicy do celów sportowych. Zrazu żądano od jeńców opłaty miesięcznej 150 marek, lecz

zgodzono się wreszcie na 75 marek. Świdniczanie oburzali się na towarzystwo strzeleckie, lecz wystarczyło jedno zebranie towarzystwa, na którem odparto wszelkie zarzuty o niepatryotyźmie i niepokoi zażegnano.

Dziennik Śląski, 12-05-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.