Rozbark. Brak mieszkań.

Kopal. »Heinitz« skupuje na Rozbarku domy. Dotąd nabyta klikanaście domów familijnych, z których wszyscy ci, którzy nie pracują w kopalni Heinitz muszą się wyprowadzić. I rodziny wojaków musza szukać innych mieszkań. Właściciele domów nie dobrze czynią, że pozbywają się kamienic. Wobec braku mieszkań, i wobec podrożenia wszelkich materyałów budowlanych domy będą miały jeszcze większą wartość niż obecnie. Kopalnie i huty, zarabiające w obecnej wojnie miliony. zabezpieczają sobie przyszłość, nie gromadzą pieniędzy w bankach, lecz skupują domy i każdą piędź ziemi, bo w nieruchomościach widzą majątek. Pieniądz nie ma dzisiaj wielkiego znaczenia, albowiem staniał.

Natomiast rośnie wartość towarów, ziemi i domów. Wyzbywa-nie się domów i ziemi mniejszych właścicieli na korzyść hut, kopalń lub wielkich właścicieli nie jest wskazane i pożądane dla przyszłej gospodarki gminnej. Jeśli drobniejsi właściciele sprzedają swe do-my i ziemię jednemu przedsiębiorstwa, kopalni, wtedy większe znaczenie w gminie będzie mieć kopalnia, a nie obywatele gminy. Wpływy kopalni na politykę gminną będą rozstrzygające. A na tern ludność gmin, jak dotąd, dobrze niewychodziła. Dla przyszłości, dla dzieci, dla przyszłych pokoleń należy trzymać się ziemi i domów.

 

Dziennik Śląski, 20-04-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.