Czas letni

Deutsche Warschauer Zeitung donosi:

Z uwagi na ogłoszone przez Radę związkową w d. 7 marca r. b. przeniesienie godzin w czasie od 15 kwietnia do 16 września r. b. (R. G. Bl. no 33) postanawia się obwieszczeniem cesarskiego prezydenta policji:

Prawnym czasem od d. 15 kwietnia r. b. g. 2 po północy aż do d. 16 września r. b. godz. 3 po północy, jest średni czas słoneczny 30 stopnia długości na wschód od Greenwich (czas letni).

Od d. 16 września r. b. godz. 3 po północy prawnym czasem jest średni czas słoneczny 15-go stopnia długości na wschód od Greenwich (czas środkowo-europejski).

W d. 16 września r. b. dwukrotnie ukazującą się godzina od 2—3 po północy określa się: pierwszą godzinę jako 2 A, 2 A 1 minuta i t. d. do 2 A 59 minut; drugą jako 2 B, 2 B 1 minuta i t. d. aż do 2 B 59 minut.

W jenerał-gubernatorstwie warszawskiem stosuje się tylko powyższa rachuba czasu, szczególnie we wszystkich publicznych zawiadomieniach, rozkładach jazdy oraz przy ustanowieniu terminów sądowych, godzin szkolnych, biurowych, w handlu, w zakładach przemysłowych.

Zegary publiczne w d. 15 kwietnia r. b. godz. 2 po północy (czas środkowo-europejski) posuwa się na godz. 3; w d. 16 września r. b. godz. 3 po północy (czas letni) cofa się na godz 2-ą.

Jako zegary publiczne należy rozumieć nietylko zegary wieżowe i umieszczone na ulicach i placach, lecz również wszystkie zegary i w pomieszczeniach, dostępnych dla publiczności, np. w instytucjach publicznych, hotelach, bankach, szkołach, sklepach i t. d.

Kurjer Warszawski, 1918-04-10

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.