Polski wykład nauki religii w W. Księstwie Poznańskiem.

"Germania" donosi: Latem zeszłego roku minister oświaty zarządził, jak wiadomo, aby tam, gdzie dotychczas w szkołach ludowych W. Ks. Poznańskiego udzielano dzieciom, władającym tylko językiem polskim, na najniższym stopniu nauki religii w języku niemieckim, zaprowadzono dla nich naukę religii w polskim języku. Jak sie dowiaduje "Norddeutsche Allgemeine Zeitung," niedawno polecono regencyom poznańskiej i bydgoskiej przyspieszenie o ile możności przeprowadzenia tego zarządzenia i staranie się o to, aby, o ile to tylko możliwe, od Wielkiej nocy b. r. udzielano nauki religii w polskim języku na najniższym stopniu szkół ludowych dzieciom, które bez dostatecznej znajomości języka niemieckiego wstąpiły odnośnie wstępują do szkoły.

Dotychczas wskutek pomienionego zarządzenia ministra oświaty zaprowadzono w 130 szkołach W. Ks. Poznańskiego naukę religii w polskim jezyku na najnizszym stopniu dla dzieci, mówiących tylko po polsku. Ponieważ już dawniej w 1400 z 1756 szkół ludowych katolickich i parytetvcznvch W. Księstwa Poznańskiego udzielano nauki religii na najniższym stopniu w polskim języku, pobierają te naukę w języku ojczystym dzieci mówiące tylko po polsku na najniższym stopniu już obecnie w 87 procent wszystkich szkół katolickich i paretytycznych.

 

Praca: tygodnik polityczny i literacki, ilustrowany, 10-01-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.