Masowy strejk w Warszawie

Stolica Polski jest, być może, w przededniu wypadków, które mogą pociągnąć za sobą nieobilczalne konsekwencye. W powietrzu wisi strajk generalny o podłożu wcale nie tyłko klasowem, ale na tle aktualnych obecnie haseł politycznych. Grunt jest do tego stopnia podminowany, żs dla charakterystyki dość wspomnieć, iż nawet służące i t. p. kategorye robotnicze kupią się, odbywając zgromadzenia, na których podejmują skrajne radykalne uchwały.
Prawdziwie fatalnem jest, że w całą sprawę wmieszali się Niemcy i zaczynają działać ze zwykłą im z niczem nie liczącą się bezwzględnością. Tragiczna ironia — tak teraz jak i w wielu już dotychczas wypadkach w czasie obecnej wojny — Niemcy występują w obronie ładu i porządku i zasłaniają różne polskie władze przed polskiem społeczeństwem. Zaś na tem tle musi się urodzić niechęć społeczeństwa do tych władz i czynników polskich u steru.
Niemcy już wystąpili z pięrwszemi zarządzęniami, które brzmią:
„C. niemiecki prezydent policy polecił magistratowi wezwać pracowników miejskich do natychmiastowego powrotu do pracy i uprzedzić, że w razie niespełnienia tego wezwania płaca za czas strajku nie będzie wypłacona i kwoty dodatkowe dla ciężko pracujących będą cofnięte. Nadto c. n. prezydent policyi polecił magistratowa uprzedzić pracowników szpitalnych, korzystających z mieszkania i wiktu, że jeżeli w ciągu 24 godzin od niniejszego wezwania nie powrócą całkowicie do należytego spełniania obowiązków — stracą prawo do zajmowania mieszkań i korzystania z pożywienia szpitalnego, przyczem w razie potrzeby użyte będą środki przymusowe."
Ten ukaz musiał podpisać i wydać od siebie magistrat stolicy Polski i wziąć go na swój rachunek.
Wczoraj o godz. 6 m. 45 popołudniu prezydent policyi zakomunikował magistratowi, że dziś o godz. 5 popołudniu wojsko przystąpi do usunięcia z mieszkań robotników, którzy nie podejmą pracy w szpitalach.
Nadto prezydent policyi zażądał w imieniu gubernatora, aby powyższe uwiadom ienie zostało zakomunikowane robotnikom i służbie szpitalnej dziś rano.
Wobec tego magistrat na posiedzeniu wczorajszem uchwalił wezwać jeszcze raz ogół pracowników szpitalnych do natychmiastowego powrotu do pracy, celem uchronienia się od grożących następstw. Ci oczywiście nie wrócili.
Strajk rozszerza się coraz bardziej i obejmuje coraz nowe dziedziny.
Wczoraj w południe odbyła się u ministra spraw wewnętrznych, Steckiego, narada z udziałem prezydyum magistratu w sprawie bezrobocia pracowników miejskich. 
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 20-01-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.