Bandy zbójeckie w zachodniej Galicyi.

Armia złożona z dwóch tysięcy fołnierzy w poszukiwaniu za bandytami. Od pewnego czasu wsie polskie w powiatach zachodnio galicyjskich niepokojone sig napadami bandyckiemi.

Na tle anormalnych stosunków wojennych zaczęly grasować w ostatnich tygodniach w kilka powiatach galicyjskich zbrodnicze indywidua, które dobrawszy sobie po kilkunastu zdektarowanych i na wszystko zdecydowanych towarzyszów, stały się postrachem ludności.

 

Bandyci grasują dotąd bezsarnie a wszelkie poszukiwania za nimi okazały się bezowocnemi.

 

Władze zmuszone zostały do przedsięwzięcia na ogromną skalę zakrojonej akcyi, w której weźmie udział cała armia żołnierzy. Szczegółowe plany wygotowano wedle militarnych instrukcji; przeprowadzone one będą w ten sposób, ze z terenu osaczonego nie ujdzie ani żywa dusza.

 

W dniach 6, 7 i 8 b. m. odbędzie się w powiatach od Białej aż do Myślenic włącznie, wielka generalna obława za sprawcami napadów, którzy krwią i morderstwem znaczą po wsiach swe ślady. Na czele jelnej z band zbójeckich stoi niejaki 25-letni Fraucisztk przystał z Bachowie pod Uświęcimem, używający także nazwiska Kołodzieja lub Gołąha. Jest to dezerter 56 pp., brunet, średniego wzrostu, z wystającą dolną wargą, smagłej cery. Przystał dopuszcza się z towarzyszami czynów strasznych, montując przede wszystkeim kobiety. Jest to indywiduum zwyrodniałe na tle seksulanem. Do tej pory uchodził przed okiem władzy, zmieniając często wygląd i ubiór. O tych metamorfozach bandyty wytworzyły się już różne legendy.

 

W obawie, które przeprowadzi poliya krakowska wspólnie z odnośnemi starostwami weźmie udział 2000 żółnierzy, kilku dziesięciu żandarmów oraz urzędnicy starostw i policyi krakowskiej.

 

Obława , przeprowadzoną zostaje na polecenie' namiestnictwa, które wyznaczyli) 1000 kor. nagrody za wskazanie lub ujęcie bandytów.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 06-12-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.