Sensacyjny proces prasowy w Warszawie.

W tych dniach król.-polski sad okręgowy w Warszawie przystępuje do sadzenia sprawy pań: Małgorzaty Starzyńskiej i Maryi Łopuszańskiej, ktore oskarzyły redaktora „Kuryera Polskiego", p. Stefana Krzywoszewskiego, jak również adw. przys. Wacława Lypacewicza, jako przewodniczacego komisyi odczytowej przy komitecie obchodu Kościuszkowskiego — o obelgę w druku.

 

Źródłem sprawy jest umieszczenie w „Kuryerze Polskim" sprawozdania z działalności komisy' odczytowej przy komitecie ochou Kościuszkowskiego, w którem zaznaczono, że p. Starzyńska, Łopuszańska i Moszczeńska wykreślono zostały z listy prelegentów, mających wygłosić odczytyo o Kościuszcze.

 

Do spawy wezwano z ramienia p. Łypacewicza wielu świadków, a między nimi pp.: redaktorów Olchowicza, Magnuskiego, Bojanowskę, Moczulskiego, Plawińskę, Radlińskiego, wice-prezesa Pady miejskiej, śliwińskiego i literata Lorentowicza.

 

W obronie oskarżonych stale adw. przys, Paschalski. Sąd odmówił wezwaniu świadków: Artura Oppmana, Ignacego Daszyńskiego, księcia Eustahepo Sapiehę, posła Liebermana, Moraczewskiego, Stanisława Thuguta, Wacława Sierzowskiego i prezesa K. P. sądu apelacyjnego, Staniszewskiego.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 01-12-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.