Nadużycia przy rozdziale paszy w Krakowie. Precz z komisyonerami!

Artykuł nasz wczorajszy pt. „Co się dzieje z paszą, przeznaczoną dla Krakowa?" — obudził żywe zadowolenie w kołach interesowanych.
W sferach tych żywią nadzieję, iż kompetentne władze wględną w tajniki zarządzeń krakowskiego komisyenera, rozdzielającego paszę i wykryją przyczyny niedomagań.
Z wielu stron podnoszą, się głosy, iż obecna organizacya rozdziału paszy przy pomocy komisyonerów jest zasadniczo błędna. Znacznie lepsze stosunki panowały wówczas, gdy zapasami pasz dysponowało biuro rozdziału przy Centrali pasz. Używanie komisyonerów do rozdziału kontyngentu paszy — wydaje rezultaty coraz gorsze. Podczas gdy większość potrzebującyeh paszy pomimo najgorliwszych wysiłków, nie może jej wydostać dla flinących z głodu zwierząt, równocześnie najrozmaitsi spekulanci rozporządzają zapasami które gromadzą celem podbijania cen.
Charakterystyczne światło na te stosunki rzucają następujące informacye, otrzymane ze sfer kompetentnych, co do cen, po jakich sprzedaje się siano w naszem mieście.


Cena maksymalna, ustanowiona na siano kupowiane na wsi u producenta wynosi za centnarmetryczny 23 korony, doliczywszy do tego: 2 korony przewóz, 1.05 kor. należytość dla Centrali pasz, 1.75 kor. należytość dla komisyonera, 2.20 kor. dla sprzedawcy, otrzymamy 30 koron i po takiej cenie powinno się ja sprzedawać. Cena siana zarekwirowanego, które przewozi się koleją, co oczywiście znacznie podwyższa koszta
(fracht, płachta itp.) dochodzi do 36 koron. Mimo tego komisyomer krakowski, który zresztą, jest w jednej osobie komisyonerem i rozsprzedawcą, nie zna innej ceny sprzedaży siana, jak tylko 38 koron. Tymczasem komisyoner w Podgórza sprzedaje siano po 30 koron.
Nawet w Wiedniu ustanowiona przez namiestnictwo cena maksymalna wynosi: na siano prasowane 32.50 kor., na nieprasowane 30 koron.
Wobec powyższych faktów nader wdzięczne pole pracy obywatelskiej otwiera się w Krakowie dla urzędów, mających przeciwdziałać podbijaniu cen. Władze te powinny czujną opieką,
otoczyć nie tylko kupców zawodowych, ale przedewszystkiem zbogaconych podczas wojny komisyonerów-spekutentów, którzy z energią i zapobiegliwością godną lepszej sprawy dochodzą do milionowych majątków kosztem krzywdzonych obywateli.
Jedynie skuteczny środek celem zaradzenia tym nadużyciom, widzą kola interesowane w usunięciu komisyonerów nie grzeszących, poczuciem obywatelskiem. Rozdział paszy należałoby oddać izbie handlowej i przemysłowej, przy której obok dotychczasowej giełdy zbożowej, mogłoby znaleźć miejsce biuro rozdziału otrąb i paszy.
Podobnie jak, dzięki naszemu stanowczemu wystąpieniu w sprawie skandalu nicianego —
nici odebrano niepowołanym czynnikoni, a oddano Izbie handlowej, tak też i obecnie mamy nadzieję, iż Namiestnictwo weźmie w skuteczną obronę krzywdzonych obywateli położy kres prowokującym praktykom p. Kielmanna, usuwając go w należny mu stan, nieszkodliwego spoczynku.
Nadto apelujemy do włada karno-policyjnych aby z całą bezwzględnością postąpiły zarówno
w tym konkretnym wypadku, jako też wydały zarządzenia profilaktyczne, uniemożliwiające
na przyszłość wszelką tego rodzaju wysoce szkodliwą gospodarkę w rozmaitych biurach rozdzielczych i innych tego rodzaju "wojennych" instytucyach.  
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 18-11-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.