Pogrzeb z przeszkodami

W Niepruszewie pod Bukiem — jak donosi „Dziennik Poznański" — zmarł w ostatnich dniach jeden z najznaczniejszych miejscowych gospodarzy. Utartym zwyczajem pogrzeb jego odbył się z całą możliwą obecnie pompą, a w pogrzebie, oprócz licznej rodziny, krewnych i przyjaciół, wzięły udział także wszystkie okoliczne bractwa z licznem światłem.


Po skończonem nabożeństwie żałobnem wyniosłono trumnę za zwłokami z kościoła na cmentarz, znajdujący się tuż przy kościele.

Zaledwie kondukt pogrzebowy przybył do grobu i rozpoczęto ostatnie modły, zjawiła się nagle olbrzymia moc pszczół, które w jednej chwili obsiadły wszystkich uczestników pogrzebu. Wśród obecnych wybuchła panika; czas jakiś broniono się dyskretnie, po kilku jednak minutach, gdy pszczoły kłuć poczęły boleśnie wszystkloh bez wyjątku, a nadto obsiadły i celebrującego proboszcza, ten ostatni przerwał nabożeństwo i umknął do kościoła.


To samo zrobili ludzie niosący trumnę, oraz inni uczestnicy pogrzebu, kryjąc się w okoliczne krzaki. Nad wykopanym grobem pozostała jedynie porzucona pospiesznie trumna ze zwłokami, oraz kawałki połamanych świec.


Jak później stwierdzono, opodal cmentarza znajduje się pasieka nauczyciela, które właśnie dzień przed pogrzebem dokonał miodobrania. Pszczoły nie rade — jak wiadomo, że się im miód zabiera, okazały swe niezadowelenie krytyoznego dnia napadem gromadnym na orszak pogrzebowy, zwabione ostrym zapachem świec.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 8-08-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.