Wielki pożar w Jaśliskach

Ubogie górskie miasteczko Jaśliska, powiat Sanok, bardzo zniszczone podczas inwazyi, nawiedził wielki pożar w nocy ogodz.1 z dnia 18 na 19 lipca zniszczył całkiem 26 domów. Nieszczęśliwym pogorzelcom nie udało się uratować ani sprzętów, ani zapasów żywności, ani nawet odzienia, gdyż pożar powstał niespodzianie i nagle się rozszerzył. Z powodu braku wody i przyrządów straży pożarnej, a także i ludzi zdolnych do ratowania trudno ogień było powstrzymać.
Pomimo to, uratowano 11 domów, które były bardzo zagrożone w ten sposób, iż rozebrano jeden budynek, przypierający do domu już płonącego.


Nadmienić tu należy, że zaledwie kilku właścicieli spalonych domów może pobrać bardzo niską premię z Tow. asekuracyjnego, gdyż aczkolwiek przez dłuższy czas większość z nich wpłacała Tow. przed wojną wkładki, to jednak w ostatnich latach zaniechała opłacania wkładek z tego powodu, że Tow. asekuracyjne pozmniejszały im premie. Pogorzelcy, politowania godni, oczekują rychlej pomocy miłosiernych dobroczyńców.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 1-08-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.