Przylot ptaków w maju

Maj jest ostatnim miesiącem ptasich ciągów wiosennych do Polski. Koniec maja jest zarazem końcem tych ciągów. Celem ich — mów Bohdan Dyakowski — jest założenie gniazd wychowanie młodych, a lato nasze nie trwa zbyt długo i ptaki, któreby przyleciały dopiero w czerwcu, nie miałyby już dostatecznych widoków pomyślnego odchowania młodych.

 

Maj sprowadza do Polski z południa ostatni, rzesze najdelikatniejszych ptaków, dla których kwiecień nie był jeszcze zupełnie odpowiedni do przylotu. Zjawia się więc w maju reszta jaskółek, która nie zdążyły wrócić w kwietniu. Jeszcze liczniej ciągną przez Polskę te jaskółki, które dążą na północ, gdzie zaledwie teraz mogą się ukazać jako zwiastunki wiosny.

 

Na początku maja (czasem już w końcu kwietnia) zjawia się przepiórka. W pierwszych dniach b. m. (niekiedy dopiero dnia 10) – chróściel czyli dekach. Kukułka przylatuje zwykle w ostatnich dniach kwietnia, albo na początku maja. I rybołówki czyli rybitwy, przybywające do nas zazwyczaj w końcu kwietnia opóźniają niekiedy swój przylot do pierwszych dnia maja. Na początku b. m. (niekiedy dopiero dnia 10, a nawet 15) zjawiają się turkawski. W maju również (a co najwcześniej w końcu kwietnia) ukazuje się słowi. Kraska zaczyna przylatywać do Polski w końcu kwietania, a kończy przyloty przed połową maja. Wilga zjawia się w pierwszej połowie maja. W maju również nadciągają do nas dzierzby (Laniide), a mianowicie: dzierzba czarnoczelna, dzierzba rudogłowa i gąsiorek. Przylatują one między 6 a 12 b. m. czasami jeszcze później.

 

Najpóźniej ze wszystkich ptaków ukazują się u nas drobne sokoły, mianowicie kobuzy i kobczyki. Przybywają one w końcu maja, a niekiedy nawet dopiero w pierwszych dniach czerwca.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 19-05-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.