Ublanszowane dziewczęta wiejskie.

Korespondent krak. „Kur. warsz." zwraca uwagę na ciekawe objawy, jakie zauważyć można w Krakowie, a między benami podnosi, że dziś widzi się w sklepach bławatnych kumoszkę wiejską, która kupuje najkosztowniejsze płótna na bieliznę i ozdabia ją koronkami, jakich nie powstydziłaby się żadna „dama". Od właścicieli zakładów aptecznych wie się, iż dziewczęta wiejskie są najlepszemi klientkami na perfumy i kosmetyki. Korespondentowi opowiadał przed niewielu dniami pewien ,,obszarnik" z pod Krakowa, te jadąc w dzień targowy do miasta, spotkał na szosie grupkę dziewcząt, wracających piechotą do domu, a niosących, jak każe oszczędnościowy zwyczaj, trzewiki w ręku, aby nie niszczyły się „po próżnicy".

Dwie z nich zwróciły jego uwagę niezwykłą u czerstwych włościanek bladością. Podjechawszy bliżej, przekonał się, że tę interesującą cerę zawdzięczały... ublanszowaniu się tak gruntownemu, ze chyba za pomoca kwacza mogłoby było się dokonać. Dzieci wiejskie bawią się zabawkami po kilkanaście koron, takich bowiem żądają po sklepach matki, jak się od kupców słyszy.

 

Wielka zachodzi zaiste różnica między proletaryatem miejskim a wsią... — Oczywiście mowa tu o okolicach, których wojna bezpośrednio nie dotknęła...

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 07-04-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.