Katastrofa w kopalni.

Dąbrowa, 14 lutego.

Na kopalni Towarzystwa Akc. „Czeladź", zdarzyła się onegdaj w godzinach porannych straszna katastrofa, która dotychczas spowodowała już zgon dwóch ofiar, podczas gdy dalsze walczą między Żydem a śmiercią.

Mianowicie na głównym szybie „Piotr i Fawor wskutek wadliwej sygnalizacji winda elektryczna zjechała z błyskawiczną szybkością z powierzchni na. poziom kopalni, przebywając z chyżością upadku drogę kilkuset metrów i uderzając calą siłą o poziom.

 

O sile wstrząśnienia, wywołanego upadkiem, świadczyć może fakt, że natychmiast pogasły światła elektryczne nietylko w kopalni, ale i w niej kupalni „Piaski".

 

Skutki katastrofy były fatalne ze względu na godzinę poranną, a więc chwilę zjazdu górników do pracy. W windzie znajdowało się dziewięciu górników, przeważnie ludzi młodych, którzy wszyscy ulegli ciężkim okaleczeniom, oraz brataniom wewnętrznym. Rannych przewieziono natychmiast do szpitala Tow. sosnowieckiego na Pogoni, gdzie już dwóch zakończylo życie wśród strasznych męczarni. Stan pozostalych ma być —jak opowiadają — beznadziejny.

 

Wiadomość o katastrofie wywołała zwłaszcza wśród górników, głębokie wrażenie.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 17-02-1917

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.