Ś. p. Karol Strasburger.

Dnia 21 grudnia 1916 roku zmarł ś. p. Karol Strasburger.

 

Urodzony w r. 1848, nauki średnie pobierał w Warszawie. W roku 1809 ukończył wydział prawny Szkoły Głównej, poczem wyjechał na dalsze studya do Jeny, gdzie się doktoryzował z zakresu ekonomii społecznej. Nie przyjął ofiarowanej mu wówczas katedry ekonomii w Bazylei, lecz wrócił do swego miasta rodzinnego, gdzie wstąpił na kolej Warszawsko - Wiedeńską; od roku 1880 do czasu skupu kolei przez rząd zajmował stanowisko dyrektora finansów na tejże kolei.

Budowa kolei Kaliskiej była główną zasługą ś. p. Strasburgera, jak również wprowadzenie języka polskiego do biurowości na drodze Ż. W. W. w roku strejków 1905. Zmarły zajmował się budową domów robotniczych pod Pruszkowem, szkoły technicznej kolejowej w Warszawie. Dużo pracy i znajomości rzeczy wykazał przy likwidacyj kolei w r. 1912.

Praca około interesów kolei wypełniła 35 lat życia ś. p. K. Strasburgera.

 

Po ustąpieniu z kolei oddał się sprawom Banku Handlowego, gdzie został mianowany wiceprezesem. Do ostatniej chwili, póki sił i zdrowia starczyło, spełniał swój obowiązek obywatelski względem miasta rodzinnego, przyjąwszy minio złego stanu zdrowia urząd ławnika przy Magistracie Warszawy.

 

Zmarły poświęcił swe życie, wiadomości i jasny umysł sprawom krajowym. Dobro instytucyj, na których stał czele, leżało mu przedewszyskiem na sercu.

 

Obok obowiązków zwiazanych z zajęciem, drugim światem była dla zmarłego najbliższa rodzina.

 

Zostawił wdowę, Anielę z Simmlerów, córkę Flizę Rosć, dwóch synów, Edwarda, prof. uniwersytetu, i Karola — inżyniera.

 

Świat: pismo tygodniowe ilustrowane, 06-01-1917

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.