Komora im. Sienkiewicza

W dniu 3 bm. odbyło się nadzwyczajne zgromadzenie kraj. Tow. górniczego, zwołane celem uczczenia  pamięci Henryka Sienkiewicza, przez polskich górników i hutników. Sale stow, przy ul. Pańskej 7-zaledwie mogły pomieścić licznych uczestników, którzy przybyli z najodleglejszych krańców Zagłębia. Zjawili się także przedstawiciele władz górniczych.

Przewodniczący p Antoni Schimitzek, zainicyował zgromadzenie przemówiemem, które w streszczeniu podajemy :

Polska poniosła niepowetowaną stratę! Najlepszy i najwięcej umiłowany z jej synów, który kilofem słowa w granicie niespożytym wykuwa.! najwspanialsze momenty dziejów ojczystych opuścił nas na zawsze! Henryk Sienkiewicz nauczył nas Jak kochać Ojczyznę, jak jej służyć należy, bo mocą czarodziejskiego swego słowa, — wziął pod swą władzę także wszystkie serca górników i hutników polskich!

Mówca przedstawił następnie wnioski dla pamięci Sienkiewicza, które zgromadzenie jednomyślnie przyjęło. Postanowiono wysłać, telegram kondolencyjny z wyrazem współczucia najgorętszego górników, i hutników polskich a równocześnie także postarać się o trwalszą godną istnienia wielkiego pisarza w świecie górniczym pamiątką.

Pamiątka ta którą już uważać można za rzecz pewną, gdyż stwierdzoną i przyjętą została jak najżyczliwiej i najgoręcej przez referenta s-itm' galicyjskich p. Skoczylasa będzie: Komora imienia Henryka Sienkiewicza w podziemiach Wieliczki. Komorę tę zdobić, będzie tablica z płaskorzeźbą wykonaną w soli kryształowej. Komora ta jedna z najpiękniejszych w ostatniej dobie wcieloną zostanie niezawodnie w program najgodniejszych objektów zwiedzanych przez turystów i wśród tego rodzaju pamiątek przetrwać może wieki.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 10-01-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.