Statystyka sanitarna ogólno-krajowa.

W obecnym okresie przełomowym należałoby przystąpić do statystyki sanitarnej ogólno-krajowej, co jest sprawą wprost niezbędną przed rozpoczęciem jakiejkolwiek akcji sanitarnej w niedalekiej przyszłości.

 

Poza Warszawą dotychczas niema prawie żadnych danych wiarogodnych o ruchu ludności, śmiertelności, przyczynach zgonów we-dług grup chorobowych, statystyce chorób epidemicznych; brak też ścisłych danych o potrzebach w zakresie uzdrowotnienia wody w każdej poszczególnej miejscowości. Oddzielne prace lub wysiłki jednostek, pewne zapoczątkowania w wydziale zdrowia b. centralnego komitetu obywatelskiego nie mogą być wystarczające: konieczna jest prawidłowa organizacja statystyczna, jako fundament, na którym oprze się przyszła akcja sanitarna.

 

Pomimo trudności komunikacyjnych, sądzimy, że w obecnym okresie należy już przystąpić do usystematyzowania istniejących i zbierania nowych danych. Rada główna opiekuńcza najprędzej może zdołałaby ten projekt urzeczywistnić lub też nowoutworzony wydział sanitarno-lekarski stoł. m. Warszawy mógłby rozszerzyć zakres działalności na potrzeby całego kraju.

 

Kurjer Warszawski, 26-12-1916

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.