Warszawa wita Legiony – fotografie.

 

1 grudnia 1916 r. na ulicach Warszawy zjawiły się dzielne pułki karpatczyków i ułanów pod dowództwem swoich wypróbowanych w ogniu oficerów. Na przyjęcie jednak przybyli wszyscy pułkownicy legionu polskiego. Na czele stanął obecny komendant hr. Szeptycki, a za nim dzielny Januszajtys, wsławiony w bojach Berbecki, smagły bohater wszystkich pieśni bohaterskich rotmistrz Salina, zawzięty na wroga Zieliński, chyży a czujny Ostoja, nieugięty i pewny pułk. Rydz-Smigły. Czekają aż ich zawezwie rozkaz komendanta, by pójść w pochód powitalny. Fot. Maryart Fuks.

Zaszumiały drzewa z liści ogołocone. Koło dworca Wiedeńskiego ustawiły się sztab i orkiestra. Punktualnie o godzinie 9 m. 40 padł rozkaz z ust komendanta: „Baczność”... i poprowadził hr. Szeptycki swoje zastępy bojowe. Fot. Maryan Fuks.

W alei Jerozolimskiej ustawiono bramę powitalną; wręczyły chleb i sól pp. Zielińska i Libicka. Przemówił magnificencya dr. Brudziński: „Witamy w was wcielenie naszych tradycyjnych bojów o wolność i niepodległość ojczyzny”.

Drugi pułk ułanów Ostoi na placu Saskim: był w bojach zawziętych na błotach poleskich, trapił swoją nieustępliwą, kawaleryjską szarżą, a teraz zawitał do Warszawy na krótką chwilę, by odejść na zimowe leża do Ostrołęki i Mińska Mazowieckiego.

Na rogu Nowego Świata i alei „Trzeciego Maja" powitał gen. Etzdorf legiony polskie, jako gubernator wojenny Warszawy. A na placu Saskim generał gubernator von Beseler, po przeglądzie wojska rzekł do żołnierzy polskich: „Towarszysze! Pozdrawiam was serdecznie w stolicy waszej ojczyzny, którą pomogliście przez wasze męstwo oswobodzić". Fot. Maryan Fuks.

 

Świat: pismo tygodniowe ilustrowane, 09-12-1916

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.