Kronika łódzka. Działalność lekarzy szkół miejskich.

Ze sprawozdania lekarzy szkól początkowych za czas od ł lutego 1916 r. do 23 lipca przytaczany następujące ciekawe daty:

 

Szkoły polskie — 65 szkól, 12,306 dzieci i 13 lekarzy. Odbyto przeciętnie 12 wizytacyi. W 18 szkołach zauważono różne braki. Z najważniejszych wypadków chorobowych i zakaźnych, badanych w czasie wizyt było O przypadków gruźlicy, pojedyńcze przypadki odry, influenzy, reumatyzmu stawów i t. d. Spora ilość zapaleń ucha, notowano też często jaglicę i świerzbę. Czasowo zamknięto 6 szkól z powodu tyfusu plamistego w domach których mieściły się lokale szkolne. Ogólna liczba dzieci, która była pod kontrolą wynosiła 838; rodzice otrzymali 858 zawiadomień.

 

Zbadano 8627 dzieci i ustalono między innnemi u 91 choroby serca, u 168 choroby płuc, w tem 87 gruźlicy, z chorobami oczu 1224, z chorobami uszu 211, z chorobami skóry 506, w tern świerzby 413.

 

Szkoły niemieckie: 39 szkól i 4243 dzieci. Odbyto przeciętnie 9 wizytacyj. Braki w lokalach szkolnych stwierdzono w 10 szkołach. Zdarzały się najczęściej choroby sezonowe, jak bronchity, anginy, katary kiszek. Jedna szkota była przez kilka dni zamknięta z powodu tyfusu plamistego, jedna szkoła podlegała dwukrotnemu zamknięciu. Liczba dzieci będących pod kontrolą lekarską wynosiła 876. Wysłano zawiadomień do rodziców 300. Zbadano ogółem 3916 dzieci.

 

Szkoły żydowskie — 32 szkoły z 5227 dziećmi, 3 lekarzy. Odbyto przeciętnie 10 wizytacyj. Ustanowiono dość dużo wypadków jaglicy, jak również parchów, pojedyńcze przypadki świerzby.

 

20 szkół podległo czasowemu zamknięciu z powodu tyfusu wysypkowego, jedna ze szkół trzykrotnie. 6 szkól było umkniętych nieledwie przez cali rok szkolny, a mianowicie od początku marca.

 

Ogólna ilość dzieci, będących pod kontroli lekarską wyniosła 1543. Ogólna ilość zawiadomień wystanych do rodziców 263.

 

Zbadano 3313 dzieci.

 

Godzina Polski, 05-12-1916

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.