Uroczyste wejście Legionistów do Warszawy.

 

Warszawa, 28 listopada.

Warszawa przygotowuje się na powitanie Legionów polskich, które w dniu 30 b. m, wejdą uroczyście do stolicy.

 

Urzędowo ogłoszono wczoraj, że przybędzie do Warszawy jedna i brygad legionowych wraz z komendą Legionów, dla rozkwaterowania której przybył do Warszawy porucznik Alojzy Przezdziecki.

 

Komendant Legionów, pułkownik Szeptycki, mial stanąć na czele delegacyi, która wyjechała do Wiednia na pogrzeb cesarza Franciszka Józefa — jednakże z powodu wejścia Legionów do stolicy — nie mógł wyjechać.

 

Personal werbunkowy Legionów znajduje się już cały w Królestwie. Mniej więcej za tydzień cale Legiony zbiorą się w kraju.

 

Jak się dowiadujemy, poszczególne formacye mają być umieszczone w następujących miejscowościach:

 

I. pułk — Łomża, II. pułk — Różany, III. pułk — Warszawa, IV. pułk — Modlin, V pułk — Pułtusk, VI. pułk Nałęczów; L pułk kawaleryi —Ostrołęka, II. pułk kawaleryj — Mińsk Mazowiecki; L pułk artyleryi Grajewo, II. pułk artyleryi – Kalwarya; saperzy i oddziały techniczne – Modlin.

 

W Warszawie, po uroczystem wejściu Legionów, ma osiąść główna komenda Legionów, oraz komendy dwóch brygad.

 

Jak słychać, główna komenda Legionów ma w ciągu dwóch miesięcy, t. j. grudnia i stycznia, przeprowadzić i ukończyć czynności natury formalnej, łączące się z przemianą Legionów w armię polską, t. j. pod względem formalnym zlikwidować Legiony.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 29-11-1916

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.