Z Pińczowa.

W Pińczowie na rynku, wypełnionym tłumami ludności, komendant obwodu, pułkownik Grzymata-Dobiecki, odczytał akt proklamacyj, i złożył następnie na ręce burmistrza p. Pachelskiego życzenia dla wolnej ojczyzny: W tejże chwili wykwitły na wszystkich gmachach urzędowych narodowe-sztandary, wśród tłumu, przejętego wielkością chwili, dźwignął się sztandar polski i pieśń: „Jeszcze Polska nie zginęła". - Za sztandarem ruszył wspaniały pochód z pieśnią narodową dokoła rynku, poczem skierował się na cmentarz, by tam cześć oddać ostatnim o niepodleglość bojownikom ostatnim ofiarom caratu, rozstrzelanym przez moskali w roku 1914 legionistom polskim.

Złożywszy im na mogile sztandar niepodleglej ojczyzny, tłum udał się na groby powstańców z r. 1863. Przy dźwiękach muzyki przeciągnął po południu ulicami pochód ochotniczej straży pożarnej, a za nim szeregi ludności. Uroczysty wieczór w gronie funkcyonaryuszy komendy obwodowej zakończył dzień świąteczny. Doraźnie podczas uczty zarządzona składka przyniosła dar 343 koron na rzecz wdów i sierot po członkach armii polskiej.

 

Godzina Polski, 16-11-1916

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.