Skarby na dnie Wisły.

Wydobywanie statków zatopionych przez Rosyan.

Opuszczając w popłochu Dębila, nie mieli Rosya nie czata zabrać z soba nagromadzonych zapasów żywności i amunicyi. Zapasy te części; zostały przez nich zruszczone, częścia wpadły w ręce wojsk sprzymierzonych. Ludność miejscowa opowiadała, że w wysadzonej w powietrze prochowni, położonej kolo fortu „Gorczakowskiego”, wywozili Rosyanie przez kilka dni z rzędu zapasy prochu i topili je w stawach w obok płynącej Wiśle. Opowiadano takie wiele o zatopionych w Wiśle pod Modlinem statkach rosyjskich, naładowanych amunicyą i prowiantami.

Wdrożone przez komendę wojskową skrzętne poszukiwania za zatopionymi statkami nie przeszły bez rezultatu, natrafiono bowiem ma ślad kilku większych statków, należących do rosyjskiej flotyli wiślanej, zatopionych w Wiśle, w tem miejscu na 30-40 metrów głębokiej, w pobliżu ujścia rzeki Wieprz do Wisły. Jeden z tych statków wydobyto już do potowy, przyczem stwierdzono, fe w komorach pod pokładem statku znajduje się większa ilość zupełnie nienaruszonych i zdatnych do użytku konserw mięsnych i jarzynowych. Energiczna praca nad wydobyciem reszty statków trwa dalej.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 10-10-1916

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.